Tradycyjne “czarne taksówki” w Londynie

Od ponad 300 lat po Londynie jeżdżą taksówki.  Kierowcy mają obowiązek posiadać licencję na przewóz pasażerów. Po ulicach Londynu nadal kursują słynne „czarne taksówki”, ale coraz częściej przybierają one różne barwy. Jeżeli na taksówce świeci się żółty znak „For Hire”, oznacza to że jest dostępna i można ją zatrzymać na ulicy.  Taksówki wynająć można także na postojach w pobliżu dworców kolejowych i lotnisk. Taksówki posiadają licencję na przewóz czterech do pięciu osób. Licznik rejestruje wysokość opłaty. Przyjęło się dawać kierowcy napiwek w wysokości około 10% opłaty za przejazd. Informacje na temat postojów taksówek w okolicach dworców kolejowych, przystanków tramwajowych i stacji metra znaleźć można na stronie www.traintaxi.co.uk.

Prywatne taksówki w Londynie (minicab)

Najlepszym sposobem na dotarcie z lotniska w wybrane miejsce w Londynie lub okolicach jest zamówienie prywatnej taksówki – minicab. Zaletą jest to że tego typu taksówki nie są wyposażone w licznik i cenę można ustalić z kierowcą. Zawsze jet to kilkakrotnie taniej niż klasyczna londyńska taksówka. Prywatną taksówkę w Londynie można wynająć osobiście w biurze firmy taksówkarskiej ale najlepiej zarezerwować telefonicznie +44 7517535333 Wszystkie firmy taksówkarskie muszą posiadać licencję wydaną przez Public Carriage Office

Zamawiając prywatną taksówkę w Londynie najlepiej skorzystać ze sprawdzonej firmy. Nie należy korzystać z usług taksówkarzy łapiących klientów na ulicy, gdyż jest to niezgodne z prawem i często takie taksówki nie posiadają licencji.

Korus TAXI Londyn posiada licencję PCO nr. 181605.  Wszystkie taksówki Korus TAXI posiadają ubezpieczenie, klimatyzację oraz Wi-Fi. Wyposażone są również w foteliki dla dzieci. Rezerwacji taksówki można dokonywać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Również w święta i wolne dni.

 Opłaty za przejazdy tradycyjną taksówką

Poniższe taryfy obowiązują w przypadku licencjonowanych taksówek; opłaty te podane są dla orientacji jedynie i nie należy na ich podstawie obliczać kosztu przejazdu. Z wyjątkiem szczególnych przypadków kierowcy mają obowiązek przyjmować wszystkie kursy w promieniu ok. 20 km (ok. 32 km w przypadku lotniska Heathrow) lub kursy trwające do godziny, jeżeli punkt docelowy znajduje się na terenie podległym policji stołecznej (Metropolitan) lub policji City of London. Opłaty za przejazd są następujące:

1. Opłata za wynajęcie taksówki od poniedziałku do piątku* w godz.6.00 – 20.00:

 • za pierwszych 361 m lub 77,6 sek. minimalna opłata początkowa w wysokości 2 funtów
 • za każde kolejne 180,5 m lub 38,8 sek. (lub część), jeżeli opłata na liczniku nie przekracza 12,40 GBP, opłata w wysokości 20 p;
 • za każde kolejne 128,9 m lub 27,7 sek. (lub część) opłata w wysokości 20 p.
 1. Opłata za wynajęcie taksówki od poniedziałku do piątku* w godz.20.00 – 22.00 oraz w sobotę lub niedzielę w godz. 6.00 – 20.00:
 • za pierwszych 296,6 m lub 63,8 sek. minimalna opłata początkowa w wysokości 2 funtów;
 • za każde kolejne 148,3 m lub 31,9 sek. (lub część), jeżeli opłata na liczniku nie przekracza 14,80 GBP opłata w wysokości 20 p;
 • za każde kolejne 128,9 m or 27,7 sek. (lub część) opłata w wysokości 20 p.
 1. Opłata za wynajęcie taksówki w godz. 22.00 – 6.00 oraz o dowolnej porze w święta państwowe, w tym w okresie świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok:
 • za pierwszych 238,2 m lub 51,2 sek. minimalna opłata początkowa w wysokości 2 funtów;
 • za każde kolejne 119,1 m lub 25,6 sek. (lub część), jeżeli opłata na liczniku nie przekracza 18 funtów opłata w wysokości 20 p;
 • za każde kolejne 128,9 m lub 27,7 sek. (lub część), opłata w wysokości 20 p.

*z wyjątkiem świąt państwowych, włącznie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

Dodatkowe opłaty

1. Boże Narodzenie i Nowy Rok:
Opłaty za wynajęcie taksówki w następujących godzinach:
Od godziny 20.00 w dniu 24 grudnia do godziny 6.00 w dniu 27 grudnia
oraz od godz. 20.00 w dniu 31 grudnia do 6.00 w dniu 2 stycznia, opłata w wysokości 3 funtów.

2. Rezerwacje telefoniczne:
Opłata za wynajęcie taksówki przez telefon wynosi 2 funty.

3. Zabrudzenie taksówki:
W przypadku zabrudzenia, które wymaga wycofania taksówki z kursu do czyszczenia, maksymalna opłata wynosi 40 funtów.

Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.tfl.gov.uk/pco/.

Klasyczne taksówki są dość drogie, dlatego najlepiej skorzystać z oferty Korus TAXI London i osobiście z kierowcą ustalić kwotę za przejazd.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.